Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II

22 października 2016r. – w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II mieszkańcy Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku udali się z pielgrzymką do św. Rity - Patronki spraw trudnych i beznadziejnych do Kościoła pw.  św. Urbana w Głębinowie k/Nysy.

22 maja 2015r., podczas uroczystej Mszy św. Biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała, wprowadził relikwie św. Rity do kościoła parafialnego w Głębinowie i od tego czasu miejscowość ta stała się miejscem kultu tej  świętej. Relikwie stanowią fragment tuniki, w której święta została złożona do grobu. Parafia otrzymała relikwie dzięki uprzejmości sióstr augustianek z Cascii, przez pośrednictwo krakowskich augustianów. Ten znak obecności św. Rity znajduje się w srebrnym relikwiarzu, który ozdabiają wygrawerowane róże. Umieszczony jest przy prawym, bocznym ołtarzu poświęconym Najświętszemu Sercu Jezusa.

Każdego 22 dnia miesiąca o godz. 18.00 sprawowane jest tu nabożeństwo ku czci św. Rity, w czasie którego odczytywane są prośby składane przez wiernych. Modlitwę wieńczy Eucharystia z homilią i poświęceniem róż – symbolu świętej Rity, którą sprawuje zaproszony kapłan i ucałowaniu relikwii świętej.

W tym miesiącu nabożeństwu przewodniczył i wygłosił przepiękne kazanie, którego myślą przewodnią było zdanie „Święci to nasi przewodnicy w drodze do nieba, w drodze ku Bogu”, ks. Tomasz Józkowicz , proboszcz z Rusocina, wielki czciciel św. Rity. Ostatnim akcentem nabożeństwa było ucałowanie relikwii nie tylko św. Rity ale i relikwii św. Jana Pawła II.

Przed nabożeństwem była okazja do spowiedzi i uczestniczenia w modlitwie różańcowej.

W drodze do Głębinowa zwiedziliśmy Katedrę w Nysie, a ponieważ pogoda nam dopisała mogliśmy też pobyć nad Jeziorem Nyskim.

Z pielgrzymki wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Wraz z błogosławieństwem świętej przywieźliśmy do naszego Domu poświęcone róże, by św. Rita wspomagała nas wszystkich w rozwiązywaniu naszych trudnych problemów i przynosiła ulgę w cierpieniu.

Nad. DSS