Atrakcyjne spotkanie z twórcą ludowym

     W poniedziałek 20 lutego 2017 roku w progi naszego Domu zawitał wspaniały gość Pan Norbert Kleman – opolski twórca ludowy z Opola. Z Panem Norbertem Klemanem znamy się praktycznie od początku działalności naszego DSS w Kamionku i od kilku lat Pan Norbert co roku uświetnia spotkanie urodzinowe jednej z naszych mieszkanek.

     Na wstępie spotkania nasz gość podzielił się z nami swoją receptą na zdrowie, dobry wygląd i sampoczucie - jednym zdaniem „zadowolenie z życia” to :

  • po pierwsze aktywność bez względu na wiek w miarę własnych możliwości;
  • po drugie rozwijanie i utrwalanie swoich pasji, talentów, umiejetności dla niego jest to śpiewanie i rzeźba,
  • po trzecie to obcowanie z naturą poprzez prace we własnym ogrodzie czy na działce. Jednym słowem „Aktywność”;

     Pierwsza część spotkania miała charakter „biesiady” przy śląskich „pieśniczkach” w wykonaniu Pana Norberta. Wiele radości naszym mieszkańcom sprawiło wspólne śpiewanie przy akompaniamencie akordeonu znanych utworów min: ”Serca dwa”, „Czarne oczy”, „W tym małym kwiatku czerwonym”, „La Paloma”, „Suliko”, „Kwiaty kocham i Ciebie”, „Głęboka studzienka” oraz „STO Lat” i „Życzymy, życzymy..” dla przyszłej solenizantki.

     Pan Norbert z wielką dumą pochwalił się nam zajęciem III miejsca w XXIII Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im Prof. Adolfa Dygacza, który odbył się 15 czerwca 2016 roku w Chorzowie i jak sam stwierdził „ta nagroda to uhonorowanie mojej całej kariery śpiewaczej”.

     Druga część naszego spotkania poświęcona była kolejnej pasji Pana Norberta jaką jest „rzeźba w drewnie” Jak opowiadał nasz znakomity gość „swoje rzeźby wykonuje w lipie. Takie drzewo jest specjalnie składowane, sezonowane co najmniej 3 lata. Później sprawdza się czy nic nie pęka i wtedy można przystąpić do pracy. Narzędzia wykonane są z bardzo dobrej stali i są bardzo ostre, dlatego trzeba mieć dobrą technikę i uważać, bo łatwo można się skaleczyć”. „Najczęściej rzeźby wykonują mężczyźni, ale w naszym Stowarzyszeniu jest jedna artystka, która rzeźbi w drewnie” Prace które Pan nam zaprezentował to min: kobieta wyrabiająca masło, autorzeźba przedstawiająca Pana Norberta, Karolinka, kowal, , myśliwy, drwal,

     Św. Ambroży patron pszczelarzy, biskup który robił z miodu różne „medikamenta” dla ludzi, parę rolników – chłop z kosą, baba z grabiami, rzeźba Jezus - frasobliwy i inne. Wspomnienia z dzieciństwa przywróciły nam „wystrugane” zabawki ; pajacyk, kolebka, koniki, ptaszki. Wykonanie rzeźby zajmuje Panu kilka dni, pracuje wówczas codziennie ale nie dłużej niż 3 godziny . Jak sam stwierdził „gdy nie mam weny twórczej nie zabieram się za robotę bo i tak z tego nic nie wyjdzie”.

„Ale śpiewać mogę i zawsze lubię”.

     Spotkanie z Panem Norbertem Kleman – twórcą ludowym z Opola wniosło wiele dobrego nastroju i optymizmu na zbliżające się wiosenne dni. Na zakończenie nasz gość od społeczności naszego DSS otrzymał gromkie brawa oraz serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas.

"Artysta jest niczym bez talentu, a talent jest niczym bez pracy"

                                                                             (E. Zola).