Gogolińskie Siostry Boromeuszki

16 kwiecień 2026r.

Mieliśmy przyjemność gościć niezwykłą osobę, Panią Reginę Kalla-Szulc - pasjonatkę gogolińskiej historii, autorkę wielu publikacji o tematyce naszej Gminy, .

Spotkanie z historią, a dokładniej spotkanie z dziejami dawnego gogolińskiego Szpitala Św. Józefa zafascynowało nas do reszty. Wyjatkowo odważne i niezwykle pobożne Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, które szczególnie zaznaczyły swoją obecność w historii Gogolina na różnych płaszczyznach społecznych w latach 1895-2015 ( pracując m.in. jako pielęgniarki, asystentki lekarzy, przedszkolanki, opiekunki, nauczycielki, kucharki, prowadziły gospodarstwo rolne) i w znacznej części kreowały dzieje tego regionu. Dodatkowo budowa i funkcjonowanie kolei, kamieniołomów oraz Domu Św. Antoniego to tylko niektóre ciekawostki, które przybliżyła i opowiedziała nam Pani Regina.

Podczas tej fascynującej prezentacji, przygotowanej przez prelegentkę, mogliśmy przenieść się w ten nieco odległy już dla nas czas. Do wspomnień dołączyli się niektórzy obecni mieszkańcy naszego Domu Spokojnej Starości "Św. Barbara" w Kamionku - świadkowie bądź potomkowie lat powojennych i niegdysiejsi mieszkańcy Gogolina oraz nasza Pani Dyrektor Iwona, która pracowała w gogolińskim szpitalu aż do czasu jego zamknięcia jako pielęgniarka.

Pani Regino, była to dla nas ogromna radość i przywilej odświeżyć własne wspomnienia i poniekąd poczuć się częścią tak bogatej historii.????

Dziękujemy Pani za pielęgnowanie i upowszechnianie naszego regionalnego dziedzictwa. ❤️ Liczymy na kolejne spotkania.