Wiadomości z domu spokojnej starości

3-go października 2014 r.  Zespół "Gagatki" z DSS „Św. Barbara” wraz z opiekunem Panią S. Strzałek - Instruktorem terapii zajęciowej i Pracownikiem socjalnym Panią C.Woźniak kolejny raz pojechali do Dąbrowy Górniczej, aby wziąć udział w  Międzynarodowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej "PUMA ".

Przedstawienie, z którym nasi pojechali pt. „Ballada o krzyżu” wprowadziło wszystkich w klimat refleksji i zadumy. Mówi bowiem o tym, że każdy człowiek dźwiga swój krzyż – ciężar życia, bagaż doświadczeń. I chociaż czasem krzyż ten nas uwiera, wydaje się ciężki do niesienia, to jednak okazuje się, że jego ciężar i kształt jest doskonale dopasowany do naszych sił i możliwości. Nasi aktorzy wypadli znakomicie, za co zostali nagrodzeni upominkami oraz oczywiście brawami uznania.

Natomiast w niedzielę 12-go października na terenie Domu Spokojnej Starości w Kamionku bawiliśmy się wraz z mieszkańcami Kamionka, Kamienia Śląskiego oraz rodzinami i znajomymi naszych mieszkańców, a także wieloma przyjaciółmi tego Domu na corocznym festynie „Dzień Otwartych Drzwi” zorganizowanym z myślą o integracji i dobrej zabawie mieszkańców i personelu naszego Domu z przybyłymi gośćmi.

Impreza została zorganizowana prze DSS we współpracy z Radą Sołecką Kamionka, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionek oraz Parafią Kamień Śl. Rozpoczęła się uroczystym nabożeństwem różańcowym odprawionym przy Grocie Modlitewnej przez Księdza A. Nowaka wraz z Mariankami z Parafii pod przewodnictwem  siostry Wiktorii. Następnie wszyscy zostali zaproszeni przez panią dyrektor B. Dołowicz i panią  S. Placheta -Sołtysem Kamionka na wspólne biesiadowanie przy kawie i ciastach, podczas którego czekały kolejne atrakcje.

Oprawą muzyczną zajmował się Pan J.Fila, który rozśmieszał wszystkich dorosłych wesołymi anegdotkami i opowiastkami w przerwach między śpiewem i występami naszych honorowych gości: Zespołu folklorystycznego  WALCZANKI oraz zaprzyjaźnionej z DSS twórczyni ludowej Pani E.Krupop. Natomiast najmłodsi uczestnicy festynu wraz ze swoimi rodzicami bawili się wspólnie na świeżym powietrzu z radosnym Panem Klownem, który co rusz wymyślał nowe zabawy nie dając chwili do odpoczynku.
Odwiedzający nas w tym dniu goście mieli okazję zwiedzić nasz Dom w towarzystwie personelu DSS, uzyskać informacje na temat funkcjonowania placówki, standardu usług i codziennego życia mieszkańców. Chętne osoby w specjalnie przygotowanym punkcie obsługiwanym przez pielęgniarkę DSS miały możliwość dokonania pomiaru ciśnienia i poziom cukru we krwi.

Po wielu atrakcjach duchowych trzeba było pokrzepić jeszcze ciało i wspólne poczęstować się  smaczną grillowaną w naszym ogrodzie kiełbaską bądź kaszanką.

Pełne atrakcji niedzielne popołudnie szybko minęło, a my mimo zmęczenia udowodniliśmy sobie, że jesteśmy zgranym zespołem i możemy stwierdzić, że impreza po raz kolejny się udała. Dopisali goście oraz  piękne jesienne słońce, które towarzyszyło  nam w to wyjątkowe popołudnie.

Przy tej z okazji serdecznie dziękujemy wszystkim naszym życzliwym i hojnym sponsorom - ludziom dobrego serca, którzy chętnie i bezinteresownie udzielili nam różnych form wsparcia i pomocy, aby ta niedzielna biesiada w gościnnych progach Domu Spokojnej Starości "Św. Barbara" w Kamionku na długo pozostawiła radosny ślad w pamięci wszystkich jej uczestników.

 

                                                                                                                                                                                            

(nad. DSS)