"Wieczornica Korczakowska"

Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do posiadania własnego zdania.

Ma prawo do szacunku.

Nie ma dzieci - są ludzie" Janusz Korczak

W dniu 29 listopada w godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w "Wieczorze Korczakowskim" w Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie Opolskim w którym udział wzięli także uczniowie Klasy Patronackiej Multiserwisu z Zamku z Krapkowic.

Nasi młodzi przyjaciele  przygotowali dla nas wyjątkowy poetyczno-muzyczny  wieczór podczas którego  mieliśmy okazję bliżej poznać samą postać Janusza Korczaka jak i jego dokonań w  pionierskim podejściu w wychowywaniu  dzieci  uwzględniając ich prawa.

Dyrektor Domu w Tarnowie Opolskim Pani Barbara Milewska zapoznała nas z historią  funkcjonowania Domu Dziecka począwszy od 1957 roku kiedy to w Domu przebywały małe dzieci do lat 3 aż do teraźniejszej formy całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej gdzie górna granica wieku wynosi 18 lat lub 24 o ile kontynuuje naukę.

Pani Dyrektor opowiedziała nam również w jaki sposób funkcjonuje placówka w oparciu o   prężnie działający Samorząd dziecięcy oraz wykwalifikowaną, dobrze dobraną kadrę wychowawczą.

Na zakończenie tej wyjątkowo wzruszającej prezentacji wszyscy zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez dzieci a nasi mieszkańcy zaprezentowali przygotowane piosenki do wspólnego pośpiewania.

 "