Każdy wiek ma swoje prawa...

Każdy wiek ma swoje prawa…..

...Choć w papierach lat przybyło to naprawdę
Wciąż jesteśmy tacy sami...”.

Tekst: A. Sikorowski, wyk. M. Rodowicz

W dniu 28.10.2019 roku spotkaliśmy się na ostatnim spotkaniu w ramach projektu „Cicho, ciszej – oby było głośniej”.

Projekt którego wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionek a realizowała grupa nieformalna „Żywe głośniki” w dniach od 29.08.2019r. do 28.10.2019r. obejmował dwa etapy działań podczas których w pierwszym etapie wynajęliśmy sprzęt nagłaśniający natomiast w drugim etapie odbyło się 5 integracyjnych spotkań.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Seniorów z DSS w Kamionku, Seniorów ze środowiska Kamionka i Kamienia Śląskiego oraz dzieci i młodzież z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie Opolskim i Świetlicy Młodzieżowej w Kamionku.

Nasze integracyjne spotkania poświęciliśmy na znalezienie tego „co nas łączy i tego co nas dzieli” . Wniosek nasunął się sam, iż to co dzieli Seniorów z młodszym pokoleniem to tylko metryka urodzenia a wszystko inne może tylko i wyłącznie łączyć.

Podczas naszego ostatniego spotkania dokonaliśmy podsumowania naszych działań i stwierdziliśmy że, kontakt młodego pokolenia z pokoleniem osób starszych może być powodem nawiązania przyjacielskich relacji, umiejętnego skorzystania z wiedzy, doświadczenia i życiowych nauk czym bardzo chętnie dzielili się nasi Seniorzy opowiadając o swoim dzieciństwie, młodości, pracy zawodowej, swoich pasjach i zainteresowaniach. Jednocześnie nasi młodzi przyjaciele żywo zainteresowani opowieściami Seniorów sami chętnie podzielili się swoimi marzeniami i planami na przyszłość.

Tym samym potwierdziły się nasze oczekiwania że „jeśli lepiej słyszę, to lepiej rozumiem drugiego człowieka”. Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w każdym ze spotkań zabierając swobodnie głos, swobodnie operując mikrofonem a osoby słuchające wyraźne i głośne przekazy żywo reagowały okazując swoje autentyczne emocje min: poprzez śmiech, radość, oklaski itp. co zdecydowanie sprzyjało integracji i łączeniu naszych pokoleń.

Nasze kochane dzieci i nasi kochani Seniorzy jednogłośnie stwierdzili że, warto kontynuować to co udało się stworzyć poprzez ten projekt, gdyż „było cudownie”, bo „podobała mi się duża zgoda i porozumienie między młodzieżą a Seniorami”, bo „bardzo mi się podobało śpiewanie karaoke a najśmieszniejsze było śpiewanie piosenek z podkładem muzycznym, które nam kompletnie nie wyszło ale było to bardzo śmieszne”, bo „ w nas jest siła i moc” pomimo iż „każdy wiek ma swoje prawa” tym bardziej „że takie fajne dziewczyny i chłopaki a szkoda że my są tacy starzy” i " dobrze by było dalej się spotykać".

Zarówno Dyrektor Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim Pani B. Milewska jak i Dyrektor Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku Pani B. Dołowicz zadeklarowały kontynuowanie spotkań w różnych formach  a tym samym dalsze pogłębianie nawiązanych znajomości i przyjaźni.

Zatem warto realizować takie projekty, warto robić coś dla środowiska lokalnego, warto działać lokalnie.

Nasze ostatnie spotkanie w ramach projektu podsumowała Pani Urszula słowami Z. Krasińskiego

Młodość życia jest rzeźbiarką
Co wykuwa żywot cały,
Choć przeminie sama szparko,
Cios jej dłuta wiecznotrwały …”

 

Projekt „Cicho, ciszej oby było głośniej” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.