Moja praca, moja pasja

Moja praca, moja pasja”

„Lepiej do pracy iść z chęcią

i do domu wracać z chęcią” Z. Jojko

 

W dniu 21.10.2019 roku spotkaliśmy się na biesiadzie przy muzyce i ognisku w Tarnowie Opolskim.

Nasze kolejne spotkanie w ramach projektu „Cicho, ciszej – oby było głośniej” odbyło się w pięknym, jesiennym Ogrodzie Domu Dziecka i poświęcone było pracy i pasji w powiązaniu z planami w dzieciństwie i jak to się przełożyło na pracę zawodową w dorosłym życiu.

Każdy z naszych Seniorów opowiedział jak te dziecięce marzenia przełożyły się na wybór własnej ścieżki zawodowej i co wpłynęło na taką decyzję. Jak stwierdzili Seniorzy często marzenia odbiegały od tego „ co chcielibyśmy robić a co faktycznie robiliśmy”.

W wypowiedziach pojawiły się również czynniki które spowodowały że, akurat zaczęliśmy pracę w takim zawodzie a nie innym min: podjęcie pracy podyktowane było tym „gdzie w najbliższej okolicy mojego domu jest praca” - np.: sprzedawcy w sklepie, praca w Gorzelni, zatrudnienie w Cementowni „Górażdże”, praca we własnym gospodarstwie rolnym i ogrodnictwie lub taka była tradycja rodzinna - „rodzice byli nauczycielami to i ja poszedłem w ich ślady, i zostałem nauczycielem” albo „podejmowałem pracę tam gdzie lepiej płacili i mogłem zarobić na utrzymanie rodziny”, jedna z Pań stwierdziła - „ w dzieciństwie lubiłam gotować i mama mnie nauczyła dlatego podjęłam pracę w kuchni w Przedszkolu, bardzo mi się to podobało a gotowanie i pieczenie stało się moją pasją”. Pojawiła się również wypowiedź Fabiana - „to inni dostrzegli we mnie talenty sportowca i tak mną pokierowali że, obecnie mam swoje sukcesy w kilku dyscyplinach sportowych, teraz wiem że, sport to moja pasja a nawet możliwość zrobienia kariery zawodowej”, natomiast jeden z Panów stwierdził „zacząłem pracować fizycznie na budowach przy stawianiu różnych budynków - szczególnie mieszkalnych i dzięki tej pracy dobrze zarabiałem, a dodatkowo będąc na delegacjach mogłem zwiedzić całą Polskę wzdłuż i wszerz co pozwoliło mi na odkrycie pasji do geografii i historii”.

Po wypowiedziach Seniorów głos zabrali jeszcze pracujący którzy stwierdzili iż „zawód który teraz wykonują odbiega zdecydowanie od tych dziecięcych marzeń ale poprzez poszukiwanie znaleźli takie zajęcie które daje wiele satysfakcji i zadowolenia” min.: Szefowie Domu Pomocy i Domu Dziecka czy też pracownicy tychże jednostek.

Wszystkim tym wypowiedziom uważnie przysłuchiwali się nasi młodzi uczestnicy spotkania, tym bardziej iż, za jakiś czas będą musieli także wybrać dla siebie taki zawód, który oprócz wymiernych korzyści finansowych da satysfakcję i pozwoli na rozwijanie pasji i nowych umiejętności.

Na zakończenie tego spotkania podsumowania dokonał Pan Zygmunt który stwierdził iż, „ każda praca da satysfakcję o ile chodzi się do niej z chęcią i z chęcią wraca się z niej do domu”.

 

Zapraszamy na kolejne nasze spotkanie w dniu 21.10.2019 roku, o godz. 17º°

w Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku

 

Projekt „Cicho, ciszej oby było głośniej” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.