"Świat dziecka - moje zainteresowania i pasje"

„Świat dziecka – moje zainteresowania, pasje”

„Dobrze jest znaleźć sobie hobby,

które tak człowieka wciąga i sprawia,

że z radością czeka się na kolejny tydzień,

zamiast ponuro liczyć dni”.

Cecelia Ahern (z książki Love, Rosie)

W dniu 30.09.2019r. odbyło się nasze kolejne spotkanie w ramach projektu „Cicho, ciszej – oby było głośniej”. Tym razem gościliśmy w Domu Dziecka im. Janusza Korczaka” w Tarnowie Opolskim. W trakcie tego spotkania integracyjnego dowiedzieliśmy się jakie zainteresowania i pasję mają nasi młodzi przyjciele. Wszystkich obecnych na spotkaniu powitała Pani Barbara Milewska Dyrektor Domu Dziecka i w kilku słowach opowiedziała o działalności i zadaniach jakie Dom zabezpiecza swoim wychowankom. Jednym z założeń jakie zabezpiecza Dom to również pomoc w rozwijaniu pasji, zainteresowań czy hobby które każdy z nas ma. Okazuje się, iż w dobie postępu technologicznego największym obecnie zainteresowaniem dzieci cieszy się telefon komórkowy i dostęp do internetu. Jednakże, jak stwierdziła Pani Dyrektor ich wychowankowie mają mądrze dozowany czas na korzystanie z tego dobrodziejstwa a codzienna praca opiekunów ukierunkowana jest na pomocy w znalezieniu innych form spędzania czasu poprzez udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w czasie których dzieci odnajdują , rozwijają bądź pogłębiają swoje zainteresowania i hobby.

Nasi młodzi przyjaciele opowiadali nam o swoich zainteresowaniach i pasjach, wśród których najczęściej pojawiała się gra w piłkę nożną, siatkówka, udział w zawodach sportowych typu biegi, judo, karate czy tańce. Pochwalili się nam także swoimi sukcesami, pucharami i nagrodami za aktywne udziały w organizowanych zawodach sportowych i rekreacyjnych.

Wśród innych zainteresowań pojawiła się robotyka i konstrukcja urządzeń elektronicznych, nauka pieczenia bułek i chleba, pogłębianie wiedzy na temat zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fascynacja kosmosem, planetami i czarną dziurą.

W porównaniu do dzieciństwa naszych Seniorów, odkryte zostały takie same pasje do gotowania czy pieczenia ciast, opieki nad młodszymi dziećmi czy zajmowania się ulubionymi zwierzakami spośród których największą miłością były i są koty.

Każde zainteresowanie, pasja, hobby pozwala nam na rozwijanie różnych umiejętności, daje satysfakcję, uczy odpowiedzialności, cierpliwości, szacunku, wrażliwości. Niejednokrotnie nasze dziecięce zainteresowania i pasje są powodem iż wybieramy takie zawody bądź działania które w dorosłym życiu, nam samym dają satysfakcję i poczucie spełnienia w różnych rolach społecznych.

Na zakończenie spotkania nasi młodzi przyjeciele pochwalili się swoimi umiejętnościami tanecznymi i zorganizowali zawody taneczne z użyciem specjalnej aplikacji komputerowej zdobywając wielkie brawa za perfekcyjne i zgodne z animacją wykonywanie ruchów tanecznych.

 

Zapraszamy na kolejne nasze spotkanie w dniu 10.10.2019 roku, o godz. 17º°

w Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku

Projekt „Cicho, ciszej oby było głośniej” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.