"Żniwniok 2019" w Kamieniu Śląskim

Żniwniok 2019 w Kamieniu Śląskim

„Boże, z Twoich rąk żyjemy

choć naszymi pracujemy.

Z Ciebie plenność miewa rola,

My zbieramy z Twego pola...”     

Tradycyjnie w niedzielę , w tym roku w dniu 08.09 Seniorzy naszego Domu wraz z personelem brali udział w „Żniwnioku 2019” - Gminnych Dożynkach, których gospodarzem był Kamień Śląski.

Jak co roku w barwnym korowodzie nasi Seniorzy zaprezentowali własny wóz dożynkowy z pomysłową scenką rodzajową i hasłem „ Choć w miejscu stoimy lecz się poruszamy i na takich rowerach na Dożynki podążamy” zdobywając wyróżnienie.

Natomiast za prezentację w konkursie „Rowerem w dożynkowym korowodzie” otrzymaliśmy super pomysłowy „ zielony bon” i kolejne wyróżnienie „bo nasz rower był nadzwyczajny” z czego jesteśmy bardzo dumni i zadowoleni.

Święto dziękowania za plony, za zasiane ziarno to szczególny dzień w kalendarzu dla naszych mieszkańców, osób starszych świetnie pamiętających znój i ciężar pracy na roli.

To największe święto rolnika, które jest ukoronowaniem trudu pracy własnych rąk. To właśnie Dożynkowy Bochen Chleba i Dożynkowa Korona mówią o sensie ludzkiej pracy: „Tyś nam dał urodzaj złoty, my Ci dali znój i poty...”, jak śpiewano podczas pracy w polu, w pieśni religijnej pochodzącej z 1838r. Tymi słowami i dzisiaj wyrażamy podziękowania ale i ogromną wdzięczność i radość.

 

 

Nasze przygotowania do Żniwnioka 2019 trwały kilka tygodni, nasi mieszkańcy chętnie wzięli udział w pracach , na miarę swoich możliwości. Każdy chciał mieć swój mały udział w przystrajaniu  wozu i roweru:)

 

 

A na tym szykownym kole paradowali opa z omą:)

 

Nasz rower był nadzwyczajny i bardzo dobrze wypadł. Każde koło roweru zostało ozdobione:

w centrum koła był słonecznik wykonany z z bibuły, a dookoła słonecznika były 22 kwiaty wykonane na terapii zajęciowej z różnych ziaren zbóż i pestek dyni. W sumie tych kwiatów zrobiliśmy aż 86.