Ogródek pełen wrażeń....

My niepełnosprawni w rabatach i kwiatach”

Ogródek pełen wrażeń……..

13 września 2018 roku uczestnicy projektu „Pełen zapachów doznań i wrażeń-ogródek naszych marzeń” kolejny raz wspólnie pracowali przy stołach kwietnych. Plewili, spulchniali ziemię, obrywali zeschnięte liście, podlewali wszystkie rośliny obficie a po tak „wyczerpujących” pracach dla relaksu przy dobrej kawie i ciastku zajęli się czytaniem fachowej ogrodniczej literatury.

Dzięki czasopismom dowiedzieliśmy się że fachowa nazwa pokrzywki ozdobnej to koleus, który ma wiele kolorów i sadząc kilka pokrzywek o różnych barwach liści możemy uzyskać wyjątkowo kolorową kompozycję który będzie upiększać nasz ogród i dom. Pani Gertruda pokazała nam artykuł o nietypowych wazonach na kwiaty których możemy użyć zamiast doniczki min: wazy szklane wypełnione wodą w której oprócz naszego bukiety pływają plasterki cytryny lub pomarańczy, kubki i filiżanki na drobne i wdzięczne bratki, a nawet w jaki sposób wydrążyć jabłko i co w niego włożyć aby bukieciki polnych kwiatów pięknie w nich wyglądały. Pani Teresa natomiast wyczytała iż, „radzą tutaj aby rośliny podsypać miałkim piaskiem co chroni je przed szkodnikami i chorobami”.

Dodatkowo zastanawialiśmy się w jaki sposób nasze rośliny przezimują, co warto teraz zasadzić, a co dopiero wiosną, czy lepiej kwiaty? a może zioła? a może miniaturki pomidorów albo pietruszki? Albo coś ……..? No cóż czas pokaże co i kiedy będzie posadzone a teraz cieszymy się że przy tak pięknej pogodzie mamy miejsce aby nie tylko w nim odpocząć, urządzić pogaduchy, czy schować się przed upałem ale jak się okazuje jest to miejsce do którego zabiera się swoją odwiedzającą rodzinę lub znajomych aby podziwiali wyhodowaną osobiście roślinę z czego każdy nasz „ogrodnik” jest bardzo dumny.

Jak się okazuje nasz pomysł na podwyższone stoły kwietne dla osób na wózkach inwalidzkich, starszych – niepełnosprawnych Seniorów spotyka się z wieloma słowami podziwu, uznania i gratulacji. Ta nasza nowa przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu jest przecudnym miejscem spotkań naszych Seniorów i aktywności na miarę własnych chęci, możliwości i dumy.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w dniu 20.09.2018r (czwartek) godz. 13:30.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt „ Pełen zapachów, doznań i wrażeń – ogródek naszych marzeń” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.