Niesamowita wizyta studyjna w Pucku
Niesamowita wizyta studyjna do Pucka
Celem podnoszenia standardu usług świadczonych przez nasz Dom Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku Dyrektor Domu Barbara Dołowicz nawiązała świetną i obiecującą współpracę ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Godnego Życia” z Głubczyc.
Dzięki tej współpracy 6 pracowników z Gminy Gogolin - 4 z DSS w Kamionku 2 z OPS w Gogolinie i 4 pracowników z Gminy Krapkowice - 2 z ŚDS w Krapkowicach i 2 z OPS w Krapkowicach, w sumie 10 pracowników pomocy społecznej wyjechało na 3 dniowe bezpłatne szkolenie do Pucka wspólnie z pracownikami powiatów prudnickiego i głubczyckiego (łącznie 30 osób).
Wizyta Studyjna i szkolenie odbywało się w dniach 31.08.2018 – 02.09.2018r w Hospicjum w Pucku w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie pod nazwą „Hospicja – misja Księdza Kaczkowskiego na Opolszczyźnie” i projekt ten w pełni sfinansowany został w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego.
Dzięki tej wizycie zrozumieliśmy na czym polega opieka paliatywno – hospicyjna zarówno stacjonarna jak i środowiskowa.
Dzięki tej wizycie poznaliśmy genialnie funkcjonujący system kompleksowego wsparcia dla chorego , jego bliższej i dalszej rodziny, znajomych dla których to prowadzone są grupy wsparcia, poradnictwo medyczne, psychologiczne, duchowe zarówno w trudnych chwilach jak i żałoby.
Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się jak budować zespół Wolontariuszy i skupić jego uwagę na pomocy chorej osobie zarówno w placówce jak i w domu rodzinnym.
Dzięki tej wizycie zrozumieliśmy że, „Chory człowiek jest tym samym człowiekiem, który był wcześniej a naszym zadaniem jest uważne wsłuchiwanie się w jego potrzeby, prośby a nawet marzenia”. „Pomóż mi, wysłuchaj mnie, zostań ze mną”.
Dzięki tej wizycie poznaliśmy postać Księdza Jana Kaczkowskiego i jego najbliższych współpracowników z którymi tworzył od podstaw najpierw skromną środowiskową opiekę paliatywną w domu chorego a następnie po burzliwych negocjacjach powstanie wzorcowego Puckiego Hospicjum pod wezwaniem Św. Ojca Pio dostosowanego do szczególnych potrzeb pacjentów szczególnie tych którzy nie wychodząc z łóżka mogą korzystać z wyjazdów na świeże powietrze lub uczestniczyć np. we Mszy św w Kaplicy Hospicjum.
Dzięki tej wizycie poczuliśmy niesamowitą „magię” tego miejsca , wyjątkowo pozytywną moc i energię. Jak twierdzą pracownicy Hospicjum „cały czas czujemy tu obecność Ks. Jana, głęboko wierzymy że, cały czas czuwa nad tym miejscem, nad nami i nad naszymi pacjentami” tym bardziej że Ks. Jan tworzył to miejsce z wielką miłością dla drugiego człowieka.
My także poczuliśmy coś głębokiego, przejmującego i w pełni zrozumieliśmy przesłanie Ks. Jana Kaczkowskiego „ My chorzy nie potrzebujemy pocieszactwa. Potrzebujemy bliskości. Potrzebujemy przekazu: nie bój się, jestem przy Tobie, kocham Cię, nigdy Cię nie zostawię”.
Dzięki tej wizycie wielu z nas po raz pierwszy w życiu mogła podziwiać nasz polski Bałtyk i okoliczne miejscowości.