Z wizytą studyjną w Kamieniu Śląskim

My niepełnosprawni w rabatach i kwiatach”

 

Z wizytą studyjną w Kamieniu Śląskim

 

 

W dniu 30.08.2018 roku udaliśmy się z wizytą studyjną do Kamienia Śląskiego w ramach projektu „Pełen zapachów, doznań i wrażeń - ogródek naszych marzeń” naszą trzecią zaplanowaną wizytę studyjną.

W Kamieniu Śląskim czekała na nas Pani Agnieszka Kałuża która wspólnie z mężem prowadzi firmę A. W. Kałuża Dom i Ogród w Kamieniu Śląskim. Pani Agnieszka jest pasjonatem swojej pracy, z wykształcenia Ogrodnik odpowiada za wszystkie klomby i rabaty w Kamieniu Śląskim. Jak stwierdziła wszystkie rośliny mają swój czas sadzenia , wzrostu i pielęgnacji.

Aby w danej miejscowości było kolorowo to należy systematycznie dbać o posadzone rośliny i prowadzić takie nasadzenia bylin jednorocznych i wieloletnich aby dana miejscowość zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych jak najdłużej zachwycała barwami kwiatów i krzewów a dodatkowo zachęcała do częstych spacerów.

Bardzo ważnym elementem jest znajomość doboru odpowiedniej rośliny do odpowiedniej ziemi, systematyczne podlewanie, plewienie, wycinanie zbędnych gałązek, usuwanie zeschniętych liści i natychmiastowe reagowanie na pojawiające się szkodniki roślin jak mszyce, czerwce, larwy różnych owadów i inne.

Odpowiednio zastosowane preparaty nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt a ograniczają zniszczenia wśród roślin. Jedną z atrakcji jaką dla nas miała to „pole grzybowe” które znajduję się przed wejściem do Sanatorium.

Ze względu na to że jednak nikt nie wie czy grzyby te są jadalne, nikt ich nie zbiera a podziwia gdyż mają wiele uroku.

Następnie udaliśmy się do Parku przy Zamku gdzie wokół całego kompleksu o wszystkie kompozycje roślinne dba Ogrodnik.

Będąc w tak wyjątkowym miejscu grupa uczestników projektu z wielką radością odwiedziła Sanktuarium Św. Jacka .

 

Zapraszamy na spotkanie w dniu 06.09.2018r o godz. 13:30 do naszego ogrodu.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Projekt „ Pełen zapachów, doznań i wrażeń – ogródek naszych marzeń” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.