Z wizytą studyjną w Gogolinie

My niepełnosprawni w rabatach i kwiatach”

Z wizytą studyjną w Gogolinie

W dniu 16.08.2018 roku udaliśmy się z wizytą studyjną do „Szkółki Konieczko” w Gogolinie w ramach projektu „Pełen zapachów, doznań i wrażeń - ogródek naszych marzeń” .

Właścicielem „Szkółki Drzew i Krzewów Iglastych, Liściastych , Owocowych” jest Pan Piotr Konieczko, który jest pasjonatem ogrodnictwa i lubi poeksperymentować z różnymi odmianami krzewów i drzew.

Pan Piotr oprowadził nas po swojej Szkółce i w barwny sposób opowiadał nam jak s powstają nowe odmiany różnych roślin popularnie określane mianem „krzyżówek” w wyniku takich eksperymentów mamy np.: gruszko-pigwę, śliwko-wiśnię, jadalną jarzębinę itp. Mogliśmy zobaczyć, dotknąć czy posmakować nieszpułkę zwyczajną, pieprz syczuański.

Pan Piotr pokazał jak się tworzy nowe odmiany drzew liściastych i iglastych odpornych na warunki pogodowe czy różne choroby, opowiedział także w jaki obecnie sposób powstają nazwy poszczególnych roślin.

W trakcie wizyty dowiedzieliśmy się w jaki sposób podcina się posadzone w doniczkach drzewa, krzewy, byliny czy zioła aby nie wyrastały nadmiernie dopóki nie zostaną sprzedane i posadzone w gruncie np.: w naszym ogródku.

Jak stwierdził Pan Piotr cały areał Szkółki to 4 hektary na których posadzonych jest około 600 000 sztuk samych roślin obejmujących 2,5 tysiąca gatunków krzewów, drzew, bylin, zarówno rodzimych jak i pochodzących z różnych stron świata.

Wielkim zaskoczeniem dla nas wszystkich było iż, Pan Piotr swobodnie określał łacińskie nazwy poszczególnych roślin a następnie tłumaczył te nazwy na język polski.

Następnie udaliśmy się do Ogrodu Owocowego obok Szkółki Pana Piotra by poznać historię powstania atrakcyjnego miejsca wypoczynkowego w którym oprócz posadzonych drzew owocowych i krzewów są budki lęgowe dla owadów, ogrodzony plac zabaw dla dzieci, ścieżki dla małych rowerzystów czy rolkarzy.

Trochę zmęczeni, ale pełni podziwu i zachwytu dla 10 letniej działalności Pana Piotra Konieczko umówiliśmy się na kolejną wizytę w Szkółce jesienią.

 

Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i „barwne „ opowieści o swojej „miłości” do świata roślin.

 

Zapraszamy  na nasze kolejne spotkanie w dniu 23.08.2018 roku o godz. 13:30 do ogrodu DSS.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Projekt „ Pełen zapachów, doznań i wrażeń – ogródek naszych marzeń” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.