Czas wspólnych prac...

My niepełnosprawni w rabatach i kwiatach”

 

Czas wspólnych prac..

W dniu 26 lipca 2018 roku w pięknym ogrodzie naszego DSS odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Pełen zapachów doznań i wrażeń-ogródek naszych marzeń” przy czekających na nas „stołach kwietnych”.

Najpierw staraliśmy się określić nazwy poszczególnych kwiatów, bylin i ziół jakie otrzymaliśmy od naszych Ogrodników i uczestników projektu. Przy wielu roślinach , ich nazwy określaliśmy bezbłędnie zarówno po wyglądzie jak i zapachu czy dotyku: mięta, jeżowka, bazylia, rozmaryn, wrzos, pokrzywka, skrzydłokwiat, kapusta ozdobna, floksy, pozostałe zostały dla nas „nieznane” aczkolwiek mając swoją urodę wcale nam to nie przeszkadzało.

Po tym osobistym kontakcie z roślinami nastąpił czas na uroczyste otwarcie terenu z podwyższonymi rabatami kwietnymi. Tego uroczystego aktu dokonali liderzy z grupy nieformalnej „My niepełnosprawni w rabatach i kwiatach” Pan Wilhelm i Pani Katarzyna którzy po przecięciu wstęgi zaprosili wszystkich do wspólnych prac przy stołach kwietnych.

Po napełnieniu stołów ziemią każdy uczestnik wybrał swoją roślinkę samodzielnie przygotował dołek, wyjątkową delikatnością posadził ją w ziemi a następnie skrupulatnie podlał.

Wszyscy byli zachwyceni końcowym efektem wspólnej pracy i ogólnym wyglądem tej nowej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych.

Wspólne zajęcia na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni, w nowym miejscu naszego ogrodu jakim jest obecnie teren ze stołami kwietnymi to nowe miejsce rekreacyjne i integracyjne już teraz pokazało radość, zachwyt i wiarę we własne siły. Seniorzy z kamionka, liderzy naszego projektu, nasza Pani Kasia z kamienia Śląskiego oraz mieszkańcy naszego Domu z pełnym zapałem angażowali się w prace „ogrodnicze” i cieszyli się z każdego posadzonego kwiatka, zioła tym bardziej że nikt nie musiał się schylać czy kucać a każdy mógł swobodnie mieć kontakt z ziemią i własną, osobistą rośliną o którą „będę dbać i pielęgnować”.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w dniu 02.08.2018r (czwartek) godz. 13:30.

 

W tym dniu planujemy wyjazd do Szkółki Ogrodniczej w Zakrzowie której właścicielem jest Pan Łukasz Tomeczek Patron projektu.