Pierwsze wrażenia i doznania ...

W dniu 19.07.2018r o godz. 13:30 w Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku rozpoczęliśmy cykl spotkań w ramach projektu „Pełen zapachów, doznań i wrażeń – ogródek naszych marzeń”. W trakcie tego pierwszego inauguracyjnego spotkania zapoznaliśmy uczestników z projektem i głównym celem jakim jest udział osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i nie tylko w uprawie własnego „kawałka ogródka” bez konieczności schylania się bądź kucania.

Członkowie grupy nieformalnej „My niepełnosprawni w rabatach i kwiatach” przekazali informacje o postępie dotychczasowych prac i przedstawili harmonogram kolejnych spotkań zachęcając obecnych do cyklicznego udziału.

Kolejnym punktem spotkania była pogadanka – lekcja ogrodnictwa na temat „Zasady uprawy kwiatów, ziół, krzewów, drzewek owocowych i ozdobnych” którą poprowadziła Pani Michalina Kutnyj inżynier, Architekt Krajobrazu pracująca w Szkółce Drzew i Krzewów Owocowych oraz Ozdobnych Piotr Konieczko Górażdże - Gogolin.

Pani Michalina studiowała na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i bardzo chętnie podzieliła się z nami wiedzą na temat specyfiki uprawy roślin w podwyższonych rabatach, wysokich donicach i stołach kwietnych min: odpowiednio wzbogacona ziemia, nawożenie, co można sadzić, kiedy, jak pielęgnować i podlewać własne rośliny oraz jakie korzyści dla samopoczucia i zdrowia ma bezpośrednie obcowanie z trawą, kwiatami, ziołami, krzewami czy drzewami.

Następnie udaliśmy się do ogrodu aby zobaczyć przygotowane miejsce w którym zostaną ustawione stoły kwietne a przy okazji sprawdzić czy mniej sprawni uczestnicy projektu poradzą sobie z bezpieczną uprawą własnego „kawałka ogródka . Wszyscy byli zachwyceni komfortem jaki daje możliwość uprawy przy tak skonstruowanej „rabacie” bez konieczności schylania się czy kucania.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w dniu 26.07.2018r (czwartek) godz. 13:30.