Przy wigilijnym stole

"Gdyby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia,

rozjaśniona światłem wewnętrznym."

                             Brat Roger

Wigilia Bożego Narodzenia to dzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia, co oznacza czuwanie, stanie na straży lub bycie gotowym. Wigilia to uroczysta wieczerza, do której o zmroku lub wieczorem zasiadamy do wspólnego stołu w gronie najbliższych naszemu sercu osób. Jedyne święto w roku kalendarzowym kiedy spotykamy się przy jednym stole, gdy "pierwsza gwiazdka" pojawia się na niebie.

Wigilia Bożego Narodzenia to długo wyczekiwane i wyjątkowe spotkanie dla wszystkich mieszkańców naszego Domu oraz personelu. Najbardziej wzruszający, a zarazem uroczysty wieczór składania sobie życzeń, dzielenia się opłatkiem, wieczór wspólnej modlitwy prowadzonej przez Księdza Proboszcza Arnolda Nowaka z Kamienia Śl. i wspólnego kolędowania.

Jest już tradycją w naszym Domu, iż wieczerzę wigilijną rozpoczynamy o godz. 1400 od odczytania fragmentu Ewangelii Św.Łukasza o Narodzeniu Jezusa w mieście Dawidowym - Betlejem, wspólnej modlitwy, przełamiania się opłatkiem i życzeń świątecznych, które wszystkim obecnym wokół stołu wigilijnego złożyli Dyrektor Domu Barbara Dołowicz oraz nasz honorowy gość Ksiądz Proboszcz Arnold Nowak. W tych uroczystych chwilach pamiętamy również o mieszkańcach, którym stan zdrowia nie pozwala zasiąść do wigilijnego stołu i z radosnym kolędowaniem odwiedzamy naszych bliskich w ich pokojach mieszkalnych, aby podzielić się opłatkiem, uściskać i złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Te chwile są szczególne, otulone radością i rodzinnym ciepłem.

Po życzeniach przyszedł czas, aby każdy skosztował smakowitych potraw wigilijnych, których zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno się znaleźć 12, ale w naszym Domu jest znacznie, znacznie więcej, by wszyscy nasi kochani mieszkańcy mogli radośnie świętować ten magiczny wieczór. Wielkie słowa uznania i podziękowania za bogactwo stołu wigilijnego i wszystkie "poezyjne dania" należą się Paniom Kucharkom na czele z Szefową Kuchni Panią Moniką.

Tradycją naszej wieczerzy wigilijnej jest również radosne wspólne kolędowanie, do którego przygrywa na pianinie Ks. Proboszcz, jak również prezenty od "Dzieciątka", upominki od dzieci ze Świetlicy Młodzieżowej z Kamionka oraz Wolontariuszki Anny B. z Gogolina. Serdecznie dziękujemy!!!

Słowa podziękowania kierujemy również za wyjątkowy prezent, ogromną "Świąteczną paczkę" wypełnioną owocami, słodyczami i innymi smakołykami. Ten niespodziewany piękny gest dzielenia się dobrem skierowany do naszych mieszkańców wszystkich bardzo mile zaskoczył, tym bardziej, iż darczyńca pragnie pozostać anonimowy. Zatem serdecznie dziękujemy i życzymy wiele radości z dzielenia się dobrem oraz wszelkiej pomyślności!