Na Marcina ... Rogaliki z Ogrodu

 „Dzień Świętego Marcina

rogalem się zaczyna.”

(przysłowie polskie)

Tradycyjnie z okazji przypadającego w dniu 11.11.2017 roku Dnia Świętego Marcina naszych mieszkańców odwiedziło najmłodsze pokolenie Kamionka - Przedszkolaki z Przedszkola w Ogrodzie.

Dzieci przybyły w dniu 13.11.2017 roku o godzinie 11°° i najpierw zaprezentowały nam radosny i energiczny występ artystyczny o jesieni, a po występie wszyscy zostaliśmy poczęstowanymi przepysznymi „rogalikami Św. Marcina” które upiekli z samego rana rodzice naszych najmłodszych przyjaciół - Przedszkolaków

Wszystkim obdarowanym bardzo smakowały rogaliki za co serdecznie dziękujemy.

Po wizycie dzieci Dyrektor DSS Pani Barbara Dołowicz opowiedziała naszym mieszkańcom o tradycji wypieku rogalików na dzień 11 listopada.

Pierwsze wzmianki o rogalikach wypiekanych na ten dzień opublikowano w 1860 roku w Dzienniku Poznańskim.

Natomiast tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891 roku i trwa aż po dzień dzisiejszy co związane jest z legendą która mówi że „ówczesny Proboszcz Ks. J. Lewicki kiedy zbliżał się dzień Świętego Marcina zwrócił się z apelem do Parafian aby wzorem Patrona Dobroci Św. Marcina uczynili coś dobrego dla ubogich. Na apel Proboszcza cukiernik Jan Melzer poprosił swojego Szefa o wskrzeszenie starej tradycji aby obdarować po odpustowej mszy św. jaka odbędzie się w kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Marcina” wszystkich ubogich czymś dobrym. Mając na uwadze krążącą legendę o piekarzu Walentym i jego spotkaniu z tajemniczym jeźdźcem na koniu który zostawił na śniegu podkowę w przeddzień Odpustu zrobił rogale i po mszy św. odpustowej 11 listopada zostały one rozdane wszystkim ubogim.

Zwyczaj wypieku „rogali świętomarcińskich” przetrwał do naszych czasów i rogale mogą wypiekać tylko te cukiernie które uzyskały specjalny certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. W 2015 roku w całym kraju było tylko 101 takich Piekarni