Gari-gaga...

Muzyk zmiesza orkiestrę najlepiej dobraną.

Jeśli grając stara się aby go słyszano”.

(Adam Mickiewicz)

W dniu 30.06.2017 roku z inicjatywy Pana Marcina Banaszewskiego i Pani Ewy Pietras – Stowarzyszenie „Węgry na plus”, dla mieszkańców naszego Domu odbyły się 1,5 godzinne Warsztaty muzykoterapii „Baw się z nami” w ramach projektu „Pracownia kreatywności – Stymulowanie aktywności społeczno - kulturalnej osób niepełnosprawnych.

Takich warsztatów w naszym Domu jeszcze nie było, tyle emocji, radości, zachwytu, relaksu, niesamowitych przeżyć i doznań. A wszystko to za sprawą naszego wspólnego muzykowania z wykorzystaniem przeróżnych instrumentów muzycznych, które zostały przywiezione do naszego DSS i przydzielone każdemu mieszkańcowi indywidualnie.

Wstępem do wspólnej muzycznej przygody było poznanie historii muzyki oraz proste ćwiczenia oddechowo - rozluźniające z wykorzystaniem magicznych słów gari-gaga, dzięki którym rozluźniamy mięśnie szczękowe twarzy, język, wzmacniamy układ oddechowo - przeponowy.

Wszyscy razem pod okiem dyrygentów Marcina i Ewy stworzyliśmy orkiestrę, która w wyjątkowy sposób zagrała światowe standardy muzyki filmowej i rozrywkowej. Wśród wykonywanych utworów znalazły się min; muzyczne dzieła kompozytora Hansa Zimmera i ścieżki dźwiękowe z takich filmów jak Piraci z Karaibów, Król Lew, Gladiator, muzyka Ennio Morricone z westernu Dobry Zły i Brzydki, muzyka takich kompozytorów jak: „Nad modrym pięknym Dunajem Johanna Straussa oraz dzieła Ludwiga van Bethowena.

Nasi mieszkańcy byli zachwyceni zarówno swoimi umiejętnościami instrumentalnymi jak i świadomością że muzyka potrafi zdziałać z nami cuda zmieniając naszą codzienność i przenosząc ludzi w inne wymiary świadomości.

Z całego serca dziękujemy Stowarzyszeniu „Węgry na plus”, Pani Ewie Pietras i Panu Marcinowi Banaszewskiemu za te niezwykłe chwile i uśmiech na twarzach naszych mieszkańców, i już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania.