Świąteczny czas...

„..Kiedy Wielkanoc nastanie....”

Dla całego świata Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, to wydarzenia otoczone tajemnicą miłości, wiary, nadziei, głębokiego oddania i wewnętrznego spokoju.

Atmosfera zadumy, marzeń a zarazem radości towarzyszyła wszystkim naszym mieszkańcom w tych świątecznych dniach. Ludzie starsi bardzo głęboko przeżywają wielkopostne nabożeństwa przypominające męczeństwo, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i pamiętają że okres Wielkiego Tygodnia to czas bardzo pracowity, kiedy to wszystko co żyje szykuje się do Świąt i wiosny. Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Sakramentu  Kapłaństwa i Eucharystii, Wielki Piątek – jedyny dzień w którym nie celebruje się mszy świętej, w tym dniu przypada obrzęd składania do grobu figury Chrystusa. Wielka Sobota – to czas na „święconkę”, a po poświęceniu pokarmów można już z całą rodziną udać się  do Grobu Bożego, który to zwyczaj przetrwał do dziś.  Wielka Niedziela – to czas  dla rodzin,, nadszedł radosny dzień Wielkiej Niedzieli rozbrzmiewającej już o poranku dźwiękami dzwonów  wzywających wiernych na Rezurekcję, a potem uroczyste Śniadanie Wielkanocne wśród najbliższych osób, rodziny, krewnych, przyjaciół. Poniedziałek – zwany „lanym poniedziałkiem” czy też „śmigus-dyngus”- drugi dzień Świąt, to czas oblewania wodą i  obdarowywania prezentami na zajączka.      

Nasi najstarsi mieszkańcy wspominali swoje dzieciństwo i prezenty jakie otrzymywali od  zajączka  aż  cztery razy. Za mycie nóg w Wielki Piątek, ucałowanie  Pana Jezusa przy Bożym Grobie, od zajączka  w niedzielę prezent schowany gdzieś w ogrodzie i słodycze w „lany poniedziałek”. Wspomnienia z lat dzieciństwa zawsze przywołujemy z radością ale i zadumą, może i utęsknieniem.

W  tych  uroczystych dniach  mieszkańcy naszego  Domu  Spokojnej  Starości „Św. Barbara” w Kamionku w radosnych nastrojach zasiedli do wspólnego, rodzinnego, świątecznego stołu, dzieląc się święconym jajkiem, składając sobie wzajemnie życzenia, ciesząc się i radując ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Miłym akcentem dla naszych mieszkańców  był „wielkanocny zajączek” ofiarowany przez serdeczność i pamięć wolontariuszki Pani B. Anny.  Bardzo miłego zajączka sprezentowali mieszkańcom na Święta Wielkanocne także Państwo Gizela i Józef Fesser z Kamionka oraz nasi darczyńcy Państwo Charciarek z Opola i Państwo Zimmermann z Gogolina od których otrzymaliśmy przepyszne wielkanocne wypieki za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Jak co roku do naszego Domu wpłynęło mnóstwo szczerych, serdecznych, radosnych a nawet niepodziewanych życzeń świątecznych zarówno z kraju jak i zagranicy. Życzenia te tradycyjnie odczytano naszym mieszkańcom podczas podwieczorków świątecznych.

Za życzliwość, pamięć oraz wszystkie dobre słowa, które są ważne dla każdego z nas również pragniemy z głębi serca podziękować.

Serdecznie dziękujemy za przedświąteczne integracyjne spotkanie z grupą dzieci wraz z opiekunami, z  Domu Dziecka  im. Janusza Korczaka w Tarnowie Opolskim. W trakcie tego spotkania były wspólne gry, zabawy, radość, śmiech oraz wszyscy nasi mieszkańcy obdarowani zostali upominkami i serdecznymi życzeniami „Wesołego Alleluja”