Gwarę noszą w sercach

    Dnia 27 marca 2017 roku w Gminnym Centrum Kultury odbył się w Gogolinie Gminny Konkurs Gawędziarski  ''Śląskie Beranie'' dla szkół, przedszkoli i gimnazjum, któremu przysłuchiwała się grupa naszych mieszkańców wraz z personelem Domu Spokojnej Starości "Św.Barbara" w Kamionku.

    Wszyscy młodzi artyści berali językiem naszych przodków, który coraz bardziej zanika.  Przypomnieli słuchaczom obyczaje, tradycje i zwyczaje kultywowane na Śląsku Opolskim. Zaprezentowali różnorodne teksty i tematykę w scenkach rodzajowych i monologach, między  innymi: o zokach, taszce Bajsi, o ryczce, o rodzinie kominiołrzów, o Kamieńskich Kanapejach, było spotkanie w niebie, klachy przy kawie. Młodzi ludzie świetnie się przy tym bawili, a jednocześnie ciekawie przypomnieli cząstkę historii naszego regionu.

    Laureaci będą reprezentować naszą Gminę w etapie wojewódzkim w Izbicku w kwietniu tego roku. Wszystkim serdecznie Gratulujemy i życzymy wygranej w Izbicku.

    Śląska tradycja i kultura jest głęboko zakorzeniona w sercach naszych mieszkańców, pielęgnują ją  i przywiązują ogromną wagę do obrzędów, tradycji, języka śląskiego. "Śląskie Beranie" w Gogolinie wzbudziło u naszych seniorów wiele radości, zachwytu, dobrego nastroju. Wypełniło Słońcem ten wiosenny poniedziałek.