W duchowej stolicy Górnego Śląska.

    W dniu 14 marca 2017 roku grupa mieszkańców naszego Domu Spokojnej Starości „Święta Barbara” w Kamionku udała się na wycieczkę  - pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej obecnie jest to Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. 
W skład Sanktuarium wchodzą Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja oraz Kalwaria Piekarska. Naszym celem była Bazylika oraz zwiedzenie Muzeum Sanktuaryjnego. W Bazylice wzięliśmy udział we mszy Św. dla Pielgrzymów oraz mogliśmy wspólnie adorować Najświętszy Sakrament.


    Po mszy św. przez chwilę mogliśmy podziwiać urok, kunszt wykonanych fresków, rzeźb i obrazów które ozdabiają to wyjątkowe miejsce, szczególnie Ołtarz z wizerunkiem Piekarskiej Pani. Mogliśmy także zakosztować ciszy i spokoju jakiego doświadczyliśmy będąc w Bazylice.


    Wielu ciekawych informacji dotyczących burzliwej historii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej oraz powstania Sanktuarium usłyszeliśmy w trakcie zwiedzania Muzeum Sanktuaryjnego do którego udaliśmy się pod opieką Przewodnika Centrum Pielgrzymkowego jakie znajduje się obok Bazyliki.


    W Muzeum poznaliśmy  bogatą historię  cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej wraz z 350-letnim kultem jakim obraz jest otaczany. Nasi mieszkańcy mogli podziwiać i posłuchać niezwykłych historii działań Bożej Opatrzności na przełomie kilku wieków. Pamiątki które tam się znajdują pamiętają czasy Jana III Sobieskiego i jego wyprawy pod Wiedeń,  czasy kolejnych królów, księży, pielgrzymów aż do współczesnych  nam czasów. 


    Są tam także liczne wizerunki Matki Bożej Piekarskiej i Dzieciątka Jezus. Wizerunki były trzykrotnie koronowane, aby ostatecznie otrzymać korony nawiązujące do nazwy jaką otrzymała od biskupa a potem kardynała  Pielgrzyma Karola Wojtyły Piekarska Panienka : Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Obecnie obraz Matki Bożej i Dzieciątka Jezus ma korony z motywem korali, kwiatów, mieczem i sercem. Z czego korale i kwiaty symbolizują region śląski, miecz sprawiedliwość a serce miłość. W Muzeum mogliśmy podziwiać makietę starego kościółka na miejscu którego stanęła Bazylika, krzyż z tego też Kościółka oraz chrzcielnicę. Ponadto znajdują się tam liczne wota pozostawione przez pielgrzymów za otrzymane łaski, wymodlone prośby sprzed wieków jak i współczesnych nam czasów. Począwszy od metalowych rączek, nóżek, serc poprzez różańce, pierścienie, zegarki, bransoletki, kielichy mszalne, świece, monstrancje i wiele innych cennych podziękowań. 


    W muzeum znajduje się sala poświęcona Świętem Janowi Pawłowi II w której oprócz szat liturgicznych z czasów swojej pielgrzymki  do Piekar znajdują się także ofiarowane dla Piekarskiej Pani liczne wota dziękczynne oraz wiele innych pamiątek związanych z wizerunkiem i pontyfikatem  Ojca Świętego Jana Pawła II.


    W trakcie zwiedzania Muzeum ciekawostką dla nas było, że Pielgrzymujący do Piekar w latach 1965 - 1978 ( 12 razy) biskup, kardynał Karol Wojtyła nie miał okazji aby odwiedzić Piekary będąc Papieżem Janem Pawłem II. Co równie ciekawe to, że w lipcu 1986 roku  swoją pielgrzymkę do Piekar odbyła Matka Teresa z Kalkuty. Kolejną ciekawostką jest to iż  dwie  wieże Bazyliki mają 60 m wysokości  i przy dobrej widoczności z najwyższego punku wieży można zobaczyć Jasną Górę co też było zamierzeniem budowniczych, natomiast do niedawna z ostatniego punktu widokowego wieży rozbrzmiewały pieśni maryjne w wykonaniu orkiestry górniczej. 


    Wiele można by jeszcze opowiadać o tym naszym wyjeździe, ale każdego zachęcamy do odbycia takiej pielgrzymki. Ze względu na ograniczony czas nie wszystko zobaczyliśmy tego dnia co oferuje nam Sanktuarium ale z wielką przyjemnością i radością grupa mieszkańców  będzie wspominać  tą pierwszą tego roku  pielgrzymkę do Piekarskiej Panienki.