W duchowej stolicy Górnego Śląska.
W dniu 14 marca 2017 roku grupa mieszkańców naszego Domu Spokojnej Starości „Święta Barbara” w Kamionku udała się na wycieczkę - pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej obecnie jest to Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
W skład Sanktuarium wchodzą Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja oraz Kalwaria Piekarska. Naszym celem była Bazylika oraz zwiedzenie Muzeum Sanktuaryjnego. W Bazylice wzięliśmy udział we mszy Św. dla Pielgrzymów oraz mogliśmy wspólnie adorować Najświętszy Sakrament.
Po mszy św. przez chwilę mogliśmy podziwiać urok, kunszt wykonanych fresków, rzeźb i obrazów które ozdabiają to wyjątkowe miejsce, szczególnie Ołtarz z wizerunkiem Piekarskiej Pani. Mogliśmy także zakosztować ciszy i spokoju jakiego doświadczyliśmy będąc w Bazylice.
Wielu ciekawych informacji dotyczących burzliwej historii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej oraz powstania Sanktuarium usłyszeliśmy w trakcie zwiedzania Muzeum Sanktuaryjnego do którego udaliśmy się pod opieką Przewodnika Centrum Pielgrzymkowego jakie znajduje się obok Bazyliki.
W Muzeum poznaliśmy bogatą historię cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej wraz z 350-letnim kultem jakim obraz jest otaczany. Nasi mieszkańcy mogli podziwiać i posłuchać niezwykłych historii działań Bożej Opatrzności na przełomie kilku wieków. Pamiątki które tam się znajdują pamiętają czasy Jana III Sobieskiego i jego wyprawy pod Wiedeń, czasy kolejnych królów, księży, pielgrzymów aż do współczesnych nam czasów.
Są tam także liczne wizerunki Matki Bożej Piekarskiej i Dzieciątka Jezus. Wizerunki były trzykrotnie koronowane, aby ostatecznie otrzymać korony nawiązujące do nazwy jaką otrzymała od biskupa a potem kardynała Pielgrzyma Karola Wojtyły Piekarska Panienka : Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Obecnie obraz Matki Bożej i Dzieciątka Jezus ma korony z motywem korali, kwiatów, mieczem i sercem. Z czego korale i kwiaty symbolizują region śląski, miecz sprawiedliwość a serce miłość. W Muzeum mogliśmy podziwiać makietę starego kościółka na miejscu którego stanęła Bazylika, krzyż z tego też Kościółka oraz chrzcielnicę. Ponadto znajdują się tam liczne wota pozostawione przez pielgrzymów za otrzymane łaski, wymodlone prośby sprzed wieków jak i współczesnych nam czasów. Począwszy od metalowych rączek, nóżek, serc poprzez różańce, pierścienie, zegarki, bransoletki, kielichy mszalne, świece, monstrancje i wiele innych cennych podziękowań.
W muzeum znajduje się sala poświęcona Świętem Janowi Pawłowi II w której oprócz szat liturgicznych z czasów swojej pielgrzymki do Piekar znajdują się także ofiarowane dla Piekarskiej Pani liczne wota dziękczynne oraz wiele innych pamiątek związanych z wizerunkiem i pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II.
W trakcie zwiedzania Muzeum ciekawostką dla nas było, że Pielgrzymujący do Piekar w latach 1965 - 1978 ( 12 razy) biskup, kardynał Karol Wojtyła nie miał okazji aby odwiedzić Piekary będąc Papieżem Janem Pawłem II. Co równie ciekawe to, że w lipcu 1986 roku swoją pielgrzymkę do Piekar odbyła Matka Teresa z Kalkuty. Kolejną ciekawostką jest to iż dwie wieże Bazyliki mają 60 m wysokości i przy dobrej widoczności z najwyższego punku wieży można zobaczyć Jasną Górę co też było zamierzeniem budowniczych, natomiast do niedawna z ostatniego punktu widokowego wieży rozbrzmiewały pieśni maryjne w wykonaniu orkiestry górniczej.
Wiele można by jeszcze opowiadać o tym naszym wyjeździe, ale każdego zachęcamy do odbycia takiej pielgrzymki. Ze względu na ograniczony czas nie wszystko zobaczyliśmy tego dnia co oferuje nam Sanktuarium ale z wielką przyjemnością i radością grupa mieszkańców będzie wspominać tą pierwszą tego roku pielgrzymkę do Piekarskiej Panienki.